Zaterdag 20 mei was de start van de Week van de Biodiversiteit. Dat begon met een rondleiding door de natuurtuin De Zandkamp in Ermelo. Na een korte inleiding over biodiversiteit en het belang daarvan voor de mensheid kregen de bezoekers ook informatie over het doel en het ontstaan van de natuurtuin. Doel is het vergroten van de biodiversiteit en daardoor een natuurlijk pareltje voor de omgeving creëren. Dat het goed lukt in deze natuurtuin blijkt wel uit het grote aantal waarnemingen. Er zijn in de natuurtuin al ruim 1080 soorten op naam gebracht, waaronder 200 planten en ruim 650 insecten. En er zullen nog veel soorten bijkomen.


Daarna kon men rondkijken in de tuin en kennis nemen van de verscheidenheid aan planten en kleuren. Maar niet alleen in de natuurtuin maar vooral in de landbouw moet de biodiversiteit hersteld worden. Om die reden vertrokken de deelnemers daarna per fiets naar het Voedselbos aan de Nijkerkerweg.


Marco van de Kamp, mede-oprichter van de Stichting herstellende landbouw vertelde daar aan de 19 aanwezigen over de filosofie achter dit project. Ook hier ligt de nadruk op biodiversiteit en op de samenhang tussen de bodem en het leven erin en erop. Na de constatering dat de biodiversiteit in de gangbare landbouw schrikbarend achteruit is gegaan, is landbouw die de natuur herstelt dringend nodig. Uit onderzoek blijkt steeds weer dat de bodem uitgeput raakt en de gezondheid van ons voedsel sterk achteruit is gegaan. Het voedselbos wil daarom gezond voedsel produceren voor mens en dier. Waarbij voor groei geen hulpbronnen van buitenaf nodig zijn. Dus geen bestrijdingsmiddelen en geen kunstmest. En daardoor bijdragen aan een gezonde bodem, grotere biodiversiteit en beter voedselkwaliteit. De ontwikkeling van een voedselbos kost vele jaren. Na de toelichting was er een rondleiding door dit voedselbos in ontwikkeling.
Tekst: Dick Dooyewaard.
Foto’s: Sieby Dooyewaard.

